enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

13. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri, Ahmet Taşçı onuruna yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, düzenlenen tanıtım toplantısında, ömrünü güreşe adayan ve ismini altın harflerle …

13. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri, Ahmet Taşçı onuruna yapılacak
14.08.2021 00:18
0
A+
A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, düzenlenen tanıtım toplantısında, ömrünü güreşe adayan ve ismini altın harflerle tarihe yazdıran Taşçı’nın Türk milletinin gönlüne taht kurmuş başpehlivanlar ortasında olduğunu söyledi.

Elde ettiği sayısız muvaffakiyet ve kente yaşattığı gururlardan ötürü Taşçı’yı tebrik eden Gündoğdu, 13. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde son Kırkpınar şampiyonu Ali Gürbüz, Faruk Akkoyun, İsmail Koç, Recep Kara, İsmail Balaban başta olmak üzere 70 başpehlivan, 75 başaltı, 80 büyük orta, 50 küçük orta, büyük uzunluk pehlivanı ile öteki uzunluklarla bine yakın güreşçinin el bağlamasını beklediklerini bildirdi.

Her yıl güreşlerin temmuzda yapıldığını, bu yıl salgın kuralları nedeniyle Kırkpınar sonrası düzenlediklerini aktaran Gündoğdu, önümüzdeki yıl bir aksilik olmaması halinde tekrar tertibi Kırkpınar öncesi düzenleyeceklerini kaydetti.

Gündoğdu: “Organizasyonda 1 ton yağ kullanılacak”

Balamir Gündoğdu, klâsik hale gelen Sekapark Yağlı Güreşleri’ni sonraki jenerasyonlara aktarmaya devam edeceklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sekapark yağlı güreşlerinde başpehlivanlığı kazanacak güreşçimize her yıl olduğu üzere bu sene de altın kemer takacağız. Başka uzunluklarda derece yapan atletlerimize para mükafatları, kupalar ve madalyalar verilecek. Bu sene, başpehlivanımız için hazırladığımız altın kemerin bedeli 41 bin liradır. Uzunluklarında dereceye giren pehlivanlarımıza ise toplamda 650 bin lira para mükafatı dağıtılacak. 14 farklı kategoride yapılacak yağlı güreşlerde her uzunlukta 4 madalya ve para mükafatı verilecek. Ayrıyeten tertibin tamamında 1 ton yağ kullanılacak.”

Güreş otoritelerinin “efsane güreşçi” olarak nitelendirdiği, altın kemerin iki kere ebedi sahibi olan Ahmet Taşçı ise bu türlü bir bedele layık görülmesinin kendisini keyifli ettiğini lisana getirdi.

Kocaeli’nin, Türkiye’de yağlı güreşlerde büyük yeri olduğunu, elde edilen 5 altın kemerin üçünün Kocaeli pehlivanlarına nasip olduğuna dikkati çeken Taşçı, “İsteriz ki daha birçok altın kemerler Kocaeli’ye gelsin lakin bu orta Antalya ve Karadeniz pehlivanları epeyce savlı. Cet sporunu, peygamber sporumuzu destekleyen yöneticilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların akabinde Gündoğdu, Taşçı ve toplantıya katılan başpehlivanlar Ali Gürbüz, Recep Kara, İsmail Balaban ve Faruk Akkoyun, Kocaeli’ye mahsus motiflerle özel olarak hazırlanan 41 bin lira pahasındaki altın kemerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

AA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.