enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

AIBA Dünya Boks Şampiyonaları’nın teması “Adil Baht, Adil Dövüş” olacak

Milletlerarası Boks Derneği (AIBA) Dünya Boks Şampiyonaları’nın erkeklerde Belgrad’da başlamasına bir aydan kısa bir müddet ve bayanlarda …

AIBA Dünya Boks Şampiyonaları’nın teması “Adil Baht, Adil Dövüş” olacak
05.10.2021 15:07
0
A+
A-

Milletlerarası Boks Derneği (AIBA) Dünya Boks Şampiyonaları’nın erkeklerde Belgrad’da başlamasına bir aydan kısa bir müddet ve bayanlarda İstanbul’da başlamasına iki ay kala, AIBA, şampiyonaların ana temasının “Adil Talih, Adil Dövüş” olacağını açıkladı.

“Adil Şans” grubu, çoklukla yaşadıkları meseleler nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda hisseden sportmenler için oluşturuldu. Bu takım, mülteci statüsünün yanı sıra öbür insani krizlerle atletlerin ülkesini terk etmesiyle sonuçlanan durumlara bir cevaptır. AIBA’nın Adil Baht hakkına olan inancı, boks tarihinde birinci defa bayanlara ve erkeklere eşit para mükafatı verilmesiyle daha da pekiştiriliyor.

AIBA Lideri Umar Kremlev, “Her boksör adil bir talihi ve adil bir dövüşü hak eder. Bu prensibe büsbütün bağlıyız ve bunu boks karşılaşmalarımızın merkezinde tutma konusuna ne kadar adadığımızı göstermeyi umuyoruz. Tüm sportmenler ve bilhassa geçiş sürecindeki beşerler için inançlı bir ortam sağlamak çok değerlidir. Muhtaçlığı olan insanlara yardım ederek, boksu geliştirirken tıpkı vakitte topluma da yardım ettiğimize hakikaten inanıyorum” dedi.

AIBA’nın, sportmenlerin kazanma talihlerinin sırf yetenek seviyesine ve performanslarının kalitesine bağlı olması gerektiğine olan inancını daha da desteklemek için, hakemler ve heyetler için yeni bir dizi titiz seçim kriterleri getirildi. Seçim sürecinin hiçbir süreci tek bir kişinin inisiyatifine bırakılmamakta, iştirakçileri karşılaşmaların manipüle edilmesi teşebbüslerinden korumak için seçim sürecine rastgele bir öge eklendi.

Ayrıyeten, AIBA tarafından kuruluşun geçmişteki sportif dürüstlük meselelerine ait bir soruşturma yürütmek üzere yılın başlarında atanan bağımsız bir uzman olan Profesör Richard McLaren tarafından ek aday geçmiş denetimleri de gerçekleştirilecek. Bunun ötesinde, karşılaşma vazifelileri Belgrad Şampiyonası öncesinde, gelişmiş etik ve davranışsal kararlar üzerine bir modül dahil olmak üzere birkaç eğitimden geçecek.

AIBA Genel Sekreteri Istvan Kovacs, “Yıllarca süren idmanların sonuçlarını almaları manasında; inançlı, denetimli ve adil bir ortam sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmayı tüm atletlerimize borçluyuz. Onların işi ringde dövüşmek, bizim işimiz ise onların adil bir halde yargılanmasını ve değerlendirilmesini sağlamak. Bu nedenle, boksörlerimizi ve onların kazanma bahtlarını muhafaza konusunda yetkililerimize güvenilmesi gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Pak ve dopingsiz bir şampiyona sağlamak için, aktiflik boyunca titiz testler yapılacak ve evvelki dünya şampiyonalarında gerçekleştirilen testlerin sayısı iki katına çıkacak.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.