enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

BEŞİKTAŞ HABERLERİ – Spor müellifleri Beşiktaş-Konyaspor maçını kıymetlendirdi

REHA KAPSAL – MAKÛS EZBER Valerien Ismael geleli yaklaşık 2 ay oldu. Beşiktaş’ın yalnızca Konyaspor’a karşı oyununu değil tüm maçları göze …

BEŞİKTAŞ HABERLERİ – Spor müellifleri Beşiktaş-Konyaspor maçını kıymetlendirdi
22.05.2022 13:12
0
A+
A-

REHA KAPSAL – MAKÛS EZBER

Valerien Ismael geleli yaklaşık 2 ay oldu. Beşiktaş’ın yalnızca Konyaspor’a karşı oyununu değil tüm maçları göze alarak 3-4-2-1 dizilişinin oluşturduğu tabloya bakmak daha yanlışsız olacak.

Oyun ve oyuncu tercihleri için sabit fikirli ve yalnız fizik kaliteyle bir şeyler yapmaya çalışıyor. Savunmaya uzun atılan toplardan kazanılan ikinci toplar ve direkt hamlelerle bir büyük kadro rakibine konum çeşitliliği ve gol durumu yaratabilir. Lakin bunun yüzdesi çok düşük olur.

Ismael’in Beşiktaş ismine talep ettiği bu oyun büyük grup oyunu asla olamaz. Oyunu domine etmeyen, konum üretmekte zorlanan, rakibe hamle tuzakları kuran ve bunun üzere çeşitliliklerle büyük kadrolar oyun gücünü kabul ettirerek skor alırlar.

Bunu alırken de taraftarlar bu oynatılan kaliteli oyunu kabullenebilir. Orta sıra işler makûs gittiğinde de her vakit ekibine takviye verir.

Lakin Ismael’in oynattığı oyunun karşılığı soru işareti barındırıyor. İşler yeni dönemde berbat gittiğinde ve 2 maç bu türlü puanlar kaybedildiğinde reaksiyonun de çok büyük olacağını düşünüyorum.

Bu yılki oyunları top ayağındayken gerçek hamle edemeyen bir yapıya sahip. Seneye yeni transferlerle birlikte kampta bu tekrarları ekibine uygulatma marifetini göstermesi lazım.

Büyük ekipler yalnız A planıyla yürümemeli. Oyunla ilgili çeşitli planların da düşünülüp bu 3’lü oyun çeşitliliğinden 4’lü sistemi de deneyeceği sisteme çalışılmalı. Sistem ve sayılar saha içinde hiçbir vakit yerli yerinde durmaz.

En değerlisi oyun kültürü ve derinliğinin oluşmasını sağlanması gerekir Ismael’in. ‘Bu oynanan oyun âlâ bir ezber değil bilakis berbat bir ezber üzere görünüyor.’ Anları oynayan, spontane ve saha içi karmaşası fazla olan imajdan uzak olunması gerekiyor.

ERMAN TOROĞLU – CAMBAZA BAK!..

İki maçı da televizyondan seyredince biraz sıkıntı oluyor lakin Beşiktaş maçı daha önemli bir maç… Yeni Malatya küme düşmüş. Esasen aşikâr… Skoru da belirli olan bir maç…

Ancak bu maçta yine kıymetli bir nokta var. Bak Mert Hakan kardeşim. Bu başta gidersen seneye kendini de yakarsın, Fenerbahçe’yi de yakarsın. Adam üzere bir hakemin yönetim ettiği bir hakeme denk gelirsin, kendini dışarda bulursun. Her maçı çomaklıyorsun hem rakibi hem hakemi…

Adamlar aslında düşmüşler daha üzerlerine niçin oynuyorsun; anlamak mümkün değil! Malatya 10 kişi de 11 kişi de oynasa Fenerbahçe bu maçan galip ayrılacak. Ne gereği var!

Hakkında, Galatasaray’a kelam verdiğin savları çıkınca neyi ispat etmeye çalışıyorsun! O iş bitti. Şu anda Fenerbahçe forması giyiyorsun. Sen futbolunu oyna…

Bir tarafta da Beşiktaş, Konya ile oynuyor. O daha enteresan bir maç… Maçın geneline baktığımızda Konyaspor daha şuurlu, daha denetimli daha bilerek oynuyor.

Lakin son yarım saate girildiğinde maçı 1-0 bitirme isteği oluştu. Bu ortada Beşiktaşlı futbolcuların da oyunu zorlamaları siyah-beyazlılara beraberlik golünü getirdi.

Makus maç olmadı. İki taraf da kazanabilirdi. Lakin şu bir gerçek; Konyaspor yukarlarda kalmayı hak eden bir grup imgesinde…

Hem futbolcularını hem de teknik adamlarını tebrik etmek lazım. Bu maçlar Beşiktaş teknik adamı için de düzgün oluyor. Kadrosu büsbütün tanıma fırsatı buldu. Onun için de seneye mazereti kalmayacak.

Önümüzdeki yıl 5. maçtan sonra artık Beşiktaş teknik adamının yani Ismael’in ekibine damga vurması gerekir. Bakacağız…

Ligin son haftasında futbol oynamak zordur. Bunları yorumlayıp yazı yazmak, televizyon da anlatmak da…

Bu sene hakemler berbat, eskiler esasen çok makus… Fakat papazlar gençlerin de önünü kesiyorlar ve kestiler. Türkiye’de genç ve idealist hakem çıkmadığı sürece bu rezilliği seyredeceğiz.

Fakat bunun bu türlü olmasını isteyen kimi kulüp liderleri da yok değil… Bunlar, ‘cambaza bak’ deyip aşağıda iş bitirmeye çalışıyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.