enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Boks topluluğu Tokyo 2020’deki tarihi muvaffakiyetin sevincini yaşıyorlar

Türkiye Boks Federasyonu Lideri Eyüp Gözgeç, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda bayan boksunda elde edilen tarihi muvaffakiyetin gurur ve …

Boks topluluğu Tokyo 2020’deki tarihi muvaffakiyetin sevincini yaşıyorlar
15.08.2021 00:04
0
A+
A-

Türkiye Boks Federasyonu Lideri Eyüp Gözgeç, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda bayan boksunda elde edilen tarihi muvaffakiyetin gurur ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

Gözgeç, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda bayanlar 69 kiloda altın madalya kazanan ulusal boksör Busenaz Sürmeneli ve bayanlar 51 kiloda gümüş madalya kazanan ulusal boksör Buse Naz Çakıroğlu ile Türk boksunda elde edilen tarihi başarıyı AA muhabirine kıymetlendirdi. Gözgeç, “Olimpiyatlar 5 yıldır hazırlandığımız bir tertip, beklentilerimizin yüzde yüzü olmadı fakat yüzde sekseni oldu.” dedi.

Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu’nun olimpiyat öncesinde seri başı olduklarını hatırlatan Gözgeç, “Paris’te en son yapılan kota elemelerinde ikisi de şampiyon oldular. Orada aldıkları puanla dünya seri başı oldular. Seri başı olunca olimpiyatlarda birinci sırada oluyorsunuz, birinci tıpta maç yapmıyorsunuz, bay geçiyorsunuz.” diye konuştu.

Tokyo’da çeyrek finalde bahtsız formda kaybeden iki atletlerinden da madalya beklediklerini, 69 kiloda bir başka ulusal boksörün da olimpiyatlar öncesinde kaza geçirerek sakatlandığını aktaran Gözgeç, buna karşın Tokyo’da gayelerini tutturduklarını söyledi.

Bayanlar boksunda gelen bir altın bir gümüş madalyanın başta Gençlik ve Spor Bakanlığını, federasyonlarını ve milleti memnun ettiğini vurgulayan Gözgeç, orman yangınlarına çok üzülen vatandaşların kazanılan olimpiyat madalyalarıyla bir nebze de olsa keyifli olduğunu belirtti.

Lider Gözgeç, “Olimpiyatlardan umduğumuzu bulduk, yalnız ikinci olan kızımız final maçında karşılaştığı Bulgaristanlı rakibini daha evvel Avrupa Şampiyonası’nda yenmişti. Burada bir nasipsizlik oldu hakemlerin de kadrine uğradı lakin biz onu da şampiyon kabul ediyoruz.” dedi.

“Dünyanın gündeminde Türk sporu, Türk boksu var”

Tarihi muvaffakiyetin gelişim sürecini de anlatan Gözgeç, şunları söyledi:

“Bu atletlerimizin yaşları 22-23 civarında. Dünyanın en genç ekibi Türk boks grubu, erkekler de o denli kızlar da o denli. Bu kızlarımız 12 yaşından beri bizimle çalışıyorlar, federasyon başkanlığında 10. yılım 10 yıldır birlikte yürüyoruz. Bunlar yıldızlarda, gençlerde ve büyüklerde hem Avrupa hem dünya şampiyonu oldular. Uzun bir süreç, birden olmadı, aileleri de ulusal grup ve kulüp antrenörleri de çok gayret sarf ettiler. Uzun bir süreç birlikte yılın 300 günü kamplarda, turnuvalarda bulundular. Hiç orta vermeden uzun müddetli kamplar yaptık.

Bu ortada bu kızlarımızı çocukluğundan beri alıp buraya getiren antrenörlerine, ulusal ekip antrenörlerimize çok teşekkür ediyorum.”

2024 Paris Olimpiyatları’na daha yeterli hazırlanacaklarını lisana getiren Gözgeç, şöyle devam etti:

“Dünyanın gündeminde Türk sporu, Türk boksu var. Kızımız şayet gümüş değil de altın alabilseydi ki biliyorsunuz kıyısından döndü, biz dünyada ikinciydik fakat artık dünyada beşinciyiz. Dünya deyince çok küçük zannediyoruz lakin dünya boksunda beşinci sıraya yükselmek her ülkeye nasip olacak bir şey değil, onun için çok gururluyuz, çok da sevinçliyim, bir tarih yazdık, bu tarihi kızlarımız yazdı. Kızlarımızın ardında bizler varız, federasyon çalışanlarımız var, Kastamonu kampında çalışan elemanlarımız var, Trabzon TOHM’da, Ankara TOHM’da oradaki bütün insanların emeği var. Dünya ve Avrupa Boks Birliklerinden tebrikler alıyoruz.”

“Bu atletlerimiz, Türk bayanlarına, kızlarına, geriden gelecek kızlarımıza örnek olacak”

2020 Tokyo Olimpiyatlarına 3 erkek 3 kız atletle katıldıklarını hatırlatan Gözgeç, Kovid-19 nedeniyle hedefledikleri kadar kota alamadıklarını belirtti.

Ulusal boksör Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu’nun Türk bayanının neler yapabileceğini bütün dünyaya gösterdiklerini anlatan Gözgeç, “Bu atletlerimiz, Türk bayanlarına, kızlarına, geriden gelecek kızlarımıza örnek olacak, model olacaklar, münasebetiyle bayanlardaki boks sayımız artacak.” dedi.

Gözgeç, “Sürmeneli’nin birinci maçındaki Polanyalı 41 yaşındaydı, sonra en son oynadığı Çinli 32 yaşındaydı, Çakıroğlu’nun rakibi Bulgaristanlı 35 yaşında, onun için bizim atletlerimizin bir aksilik olmazsa iki olimpiyat daha görecek. Diğer kızlarımız da var, Büşra Işıldar var. 2024’te daha başarılı olmamız için elimizde çok imkan var, uygun atletlerimiz var.” halinde konuştu.

Lider Gözgeç, Türk boksunda çıtanın çok yükseklere çıkmasından ötürü işlerinin daha da güç olacağını kaydederek, “Altın madalya almışsanız artık onun dönüşü yok, ya sayıyı artıracak, altın madalyayı bir, iki, üç yapacaksınız yahut gümüşü. Bu da kimle olacak altyapıdaki çocuklarımız başarılı abi be ablaları üzere olmak için efor sarf edecekler. Bütün boks topluluğumuz şu anda büyük bir sevinç ve memnunluk içerisinde. Maksadımız 2024 Paris Olimpiyatları. Çok uzun vaktimiz yok 2 yılımız var, bu yıl bitti sayılır. 2022 ve 2023 yıllarını dolu dolu geçirmemiz lazım.” tabirlerini kullandı.

Erkeklerde umulan muvaffakiyetin gelememesini de pahalandıran Gözgeç, “Erkek bir atletimiz kaza geçirdi sakatlandı, bir başkası 52 kiloda Batuhan Çiftçi büyük bir şanssız kura çekti, birinci maçta olimpiyat ve dünya şampiyonu Özbekistanlı rakibiyle oynadı. Garip bir şey oldu en sonda yapacağı maçı en başta yaptı. 81 kiloda madalya maçına çıkan Bayram Malkan da şansız halde kaybetti” diye konuştu.

Sürmeneli ve Çakıroğlu için yurt dışından ve yurt içinden transfer teklifleri geldi

Olimpiyatta altın ve gümüş madalya alan ulusal boksörlere yurt içi ve dışından gelen transfer tekliflerine ait de Gözgeç, “Profesyonel manada İngiltere’den bir telefon geldi ’olur mu’ diye. Ben de ’daha çok erken bizim önümüzde 2024 Paris var’ dedim. Buse Naz Çakıroğlu için de Türkiye içinden bir teklif geldi, dedim ki ’şuanda onları konuşacak vakit değil, biraz vakit geçince kendileriyle buluşacağız, konuşacağız.” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Tokyo’da bütün atletlere moral ve motivasyon açısından büyük dayanak sağladığını da vurgulayan Gözgeç, “Hayatımda çok bakan gördüm ancak bu türlü mütevazi, samimi bir bakan görmedim, bunu bütün kalbimle söylüyorum. Yalnız ben değil Türkiye’de bütün izleyenler bütün branşlardaki sportmenler ve federasyon liderleri da samimi bir halde gördü. Gitmeden evvel de öyleydi kamplara geldi, atletlerle oturdu, konuştu, onları dinledi. Olimpiyatlarda görmediğimiz bir yaklaşım vardı, yenilen sporcuyu da bağrına basıyor teselli ediyordu, yenen sporcuyu da kucaklayıp tebrik ediyordu. Her şeyi samimiydi, tribünden bağırması, desteklemesi, aşağı inmesi, sarılması ondan ötürü Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bütün samimiyetimle çok teşekkür ediyorum.” biçiminde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.