enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Boşnak Soykırımı’nı unutturmamak için koştular

Yaklaşık 600 bin Boşnak vatandaşın Sırplar tarafından soykırıma maruz kalmasının akabinde 26 yıl geçti. İnsanlık tarihinin en büyük …

Boşnak Soykırımı’nı unutturmamak için koştular
11.07.2021 13:37
0
A+
A-

Yaklaşık 600 bin Boşnak vatandaşın Sırplar tarafından soykırıma maruz kalmasının akabinde 26 yıl geçti. İnsanlık tarihinin en büyük soykırımlarından birinin yaşandığı Srebrenica’da, 1995 yılında öldürülen 8 bin 372 Boşnak vatandaş için Bakırköy Belediyesi, soykırıma dikkat çekmek ismine 8 bin 372 metrelik anma koşusu düzenledi. Bakırköy Belediyesi ve Türkiye Bosna Sancak Derneği’nin birlikte organize ettiği ve “Unutma Unutturma” sloganı ile yapılan anma koşusu sabah 08.30’da Yeşilköy Kent Meydanı’nda start aldı. Koşunun startını Bakırköy Belediye Lideri Bülent Kerimoğlu ile Türkiye Bosna Sancak Derneği Lideri Muhammed Sancaktar verdi. Florya Kıyısı boyunca yürüyen yaklaşık bin vatandaş, başlangıç noktasına dönerek yarışı tamamladı. Anma tertibine ağır ilgi gösterilirken, koşu sonrası her iştirakçiye Srebrenica çiçeği motifi olan madalya verildi. Tertibe Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç ve MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da katıldı. Koşunun sunuculuğunu ise ünlü spor spikeri Emre Tilev üstlendi.

ALAGİÇ: BU TÜRLÜ KIYMETLİ FAALİYETLER İLE TAKVİYE VERDİĞİNİZ İÇİN EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç yaptığı açıklamada, “Bugün Srebrenica’da Boşnaklara yapılan soykırımın kurbanlarını hüzünle hatırladığımız bir gün. Bu türlü değerli faaliyetler ile takviye verdiğiniz için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz aslında tek milletiz ve birlikte kötülük, soykırım bir daha tekrarlanmasın diye dayanışma içinde duruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve Türkleri bu mevzuda tüm dünyaya örnek olarak görüyoruz. Her vakit bizim yanımızdasınız” diye konuştu.

SANCAKLI: HERKESİN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE BÜYÜK BİR SOYKIRIM YAPILDI

Boşnak asıllı eski ulusal futbolcu, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da “26 yıl evvel Avrupa’nın göbeğinde, herkesin gözünün önünde büyük bir soykırım yapıldı. Birleşmiş Milletler, orayı inançlı bölge ilan etmişken Sırplara nasıl teslim ettiklerini unutmayacağız. Müslümanları nasıl katlettiklerini unutturmamak için bu şekil etkinlikler yapılıyor” dedi.

GANİÇ: DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YAŞANMAMASI İÇİN UNUTULMAMALI, UNUTTURULMAMALI

Bakırköy Belediyesi Lider Yardımcısı Cavit Ganiç ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“11 Temmuz 1995 yılında Srebrenica’da, Avrupa’nın göbeğinde 8 bin 372 Boşnak vatandaşımız 1 hafta içinde katledildi. 1992-1995 yılları ortasında yaklaşık 220 bin Müslüman kardeşimiz azap edilerek öldürüldü, katledildi. Bir daha bu türlü bir katliam ve soykırımın yaşanmaması ismine buna karşı durmalıyız. Bugün 19 vatandaşımız daha toprağa veriliyor. Buna karşın 8 bin 372 şehidimizden bin 701 şehidimizin hala izine rastlanmadı. Parçalanarak toplu mezarlara gömüldüler. Bu tertibin ismi ‘Uluslararası Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anma Koşusu’ lakin bugüne kadar yaşanan tüm soykırımlara karşı durma, hepsini lanetleme ve bundan sonra dünyanın hiçbir yerinde bu türlü soykırımların yaşanmaması ismine bu aktifliği düzenledik. Dünyanın hiçbir yerinde yaşanmaması için unutulmamalı, unutturulmamalı.”

SANCAKTAR: BİR DAHA BU TÜRLÜ BİR SOYKIRIM OLMAMASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Türkiye Bosna Sancak Derneği Lideri Muhammed Sancaktar ise Srebrenica’nın sırf bir sembol olduğunu belirterek, “Bosna Hersek’in her yerinde soykırımlar olmuştur, her yerinde toplu mezarlar bulunmuştur. Maalesef Avrupa’nın adaleti yalnızca kendileri için adalet. Boşnak soykırımını kabul etmiyorlar. Srebrenica’da 8 bin 372 Boşnak acı çektirilerek öldürüldü ve toplu mezarlara gömüldü. Hollanda askeri ve Birleşmiş Milletler’in nezaretinde Sırp Çetnikler’e kendi elleriyle teslim ettiler. Burada 8 bin 372 metre koşacağız. Her adımımızda orada katledilen insanları anacağız. Bir daha bu türlü bir soykırım olmaması için uğraşıyoruz. Unutmayacağız, unutturmayacağız” sözlerini kullandı.

Türkiye Bosna Sancak Derneği, önümüzdeki 2 ay içerisinde ise şu aktiflikleri düzenleyecek:

28-29 Ağustos Eskişehir Yarı Maratonu

10-11 Eylül Run The Island Bozcaada

18-19 Eylül Kadıköy Yarı Maratonu

Kaan ÜLKER – Sezer AFŞAR / İSTANBUL, (DHA)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.