enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

“Galatasaray’ın torpile de kayrılmaya da gereksinimi yok”

Galatasaray Kulübü Lideri Burak Elmas, Beşiktaş’la 14 Mart Pazartesi günü oynanması planlanan derbi maç için erteleme talebinde bulunduklarını …

“Galatasaray’ın torpile de kayrılmaya da gereksinimi yok”
12.03.2022 19:24
0
A+
A-
Galatasaray Kulübü Lideri Burak Elmas, Beşiktaş’la 14 Mart Pazartesi günü oynanması planlanan derbi maç için erteleme talebinde bulunduklarını açıkladı.
Yazılı bir açıklama yapan Elmas, “Biz kimseden torpil istemiyoruz, oynanabilmesi halinde ezeli rakibimizi pazartesi günü Ali Sami Yen’de aslanlar üzere bekliyoruz. 14 Mart Pazartesi günü oynanması planlanan Galatasaray-Beşiktaş maçının ileri bir tarihe ertelenmesiyle ilgili müracaatımızı, 11 Mart tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’na ilettik.” sözlerini kullandı.
Siyah-beyazlı topluluğun bu talebe olumsuz yaklaştığını aktaran Elmas, şu sözleri kullandı:
“Başvurumuzun akabinde kimi Beşiktaş yöneticilerinin ve taraftarlarının mevzuyla ilgili olumsuz görüş bildirdiğini görüyorum, takip ediyorum. Tahminen de kendilerine nazaran haklılar lakin biz de haklıyız. Haklılığımızın nedeni yalnızca Galatasaray’ın bu süreçten ziyan göreceğine inanmamız değil çekinmemiz hiç değil. Bunu söylemeye bile gerek yok. Haklılığımızın nedeni bu süreçten en ziyanlı çıkacak tarafın Türk futbolu olacağından emin olmamız. Çok defa söyledik, Türk futbolunda birtakım şeylerin değişmesi gerek. Evet tahminen değişmemek en kolayı ancak değişmemeyi tercih ettiğimizde nelerle karşılaştığımızı son 20 yılda daima birlikte gördük. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş fark etmez. Son 20 yılda, Türk futbolu olarak sürdürülebilir bir başarımız var mı, sorumlusu kim, yanılgı kimde? Yanılgı hepimizde. Kusur bir müracaatın nedenlerini bile görmeye çalışmadan, intikam motivasyonuyla hareket etmekte. Yanılgı, bir ekibimiz Avrupa’dan elendiğinde ona Türk futbolu için teşekkür etmektense atışmayı tercih etmekte. Bunu söylerken, çuvaldızı kendimize batırdığımızı da fark etmişsinizdir. Yıllardır, ‘ezeli rekabet’ telaffuzuna sığınıp birbirimizi ayağımızdan tutup aşağı çektik. Ligimizin, futbolumuzun, kulüplerimizin geldiği yer ortada. Bir de farklı bir yol deneyelim. Evet, rekabet heyecan verir ancak centilmenlik ‘iyileştirir’ ve tıpkı güzellik üzere, centilmenlik de bulaşıcıdır.”
“Galatasaray’ın torpile de kayrılmaya da muhtaçlığı yok”
Türkiye Futbol Federasyonunun alt liglerdeki karşılaşmaların tamamını ertelemesinin yanı sıra Türkiye Basketbol Federasyonunun da birebir kararı aldığının hatırlatıldığı açıklamada Elmas, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu noktada ertelemeyle ilgili müracaatımızda kelam sahibi olan herkese şunu hatırlatma misyonunu kendimde hissediyorum. Bundan 8 ay evvel, Sayın Beşiktaş Jimnastik Kulübü Lideri, değişmemesi gereken ve finansal eşit rekabeti sağlamaya yönelik ana kuralı ‘Türkiye’yi Avrupa’da temsil ediyoruz. Biraz torpile ve kayrılmaya gereksinimimiz var, limitlerimizde müsamahaya muhtaçlık var.’ kelamlarıyla talep etti ve ülke puanı maksadı ile bu kuralların bozulmasında hiçbir mahsur görmedi. Kurallara uyma samimiyeti değerlidir. Namağlup bir halde Avrupa’da uğraş etmeye devam eden Galatasaray’ın torpile de kayrılmaya da muhtaçlığı yok. Bu noktada bizi yanlış anlamışlar. Bizim ülke puanını yükselterek Türkiye’ye +1 kontenjan sağlama savaşımızı anlamamaları olağan. Zira kendileri, ‘Ülke puanı, ülke puanı’ diye başladıkları dönemde bırakın puan almayı, Avrupa’da gol bile atamadılar. Avrupa’da kazanmayı unuttukları üzere Galatasaray’ı da tanımıyorlar. Bu erteleme müracaatının asıl sebebi çok sayıda lig karşılaşmasının ertelenmesine sebep olan, İstanbul’da hayatı durduran fevkalâde hava şartlarıdır. Ağır kar yağışının getirdiği bu harikulâde şartlarda hiçbir tabanın üç günde iki maçı kaldıramayacağının gün üzere aşikar olmasıdır. Kaldı ki asıl sorun, kadromuzun hala İstanbul’a ulaşamama sıkıntısıdır. Yani perşembe gecesi Camp Nou’da Barcelona’ya karşı akılcı ve belirleyici bir uğraş sergileyen ekibimizin şu an prestijiyle hala İstanbul’a dönememiş olması, gün içinde de dönüşünün mümkün gözükmemesidir. Mevcut şartlar içinde pazar günü İstanbul’a dönüp dönemeyeceği de şu an için belirli değildir. Adil rekabet ortamının, bizim dışımızdaki sebepler yüzünden ortadan kalkmasıdır. Türk futbolu için, Avrupa arenasında son yılların en değerli çabası öncesi, kadromuzun o maça yüzde 100 hazırlanabilme isteğidir.”
“Başvurunun kabul edilmesi dayanışma iklimine tarifsiz bir katkı sunacaktır”
Açıklamasında ülke puanı konusuna vurgu yapan Elmas, şunları kaydetti:
“Türk futbolu olarak içinden geçtiğimiz bu şiddetli devirde Avrupa Ligi’nde elde edeceğimiz her muvaffakiyetin, ülke puanımız için değer biçilemez bir bedeli vardır. Çeyrek final, hatta muhtemel bir final seyahati tüm milletimize büyük umut, itimat ve moral verecektir ve tüm bunların ötesinde, bu müracaatın ilgili taraflarca kabul edilmesi yıllardır hasretini çektiğimiz centilmenlik ve dayanışma iklimine tarifsiz bir katkı sunacaktır. Türk futbolunda değişim, dönüşüm, pak sayfa kelamlarının en fazla kullanıldığı devirdeyiz. Artık bu kelamların samimiyet testinden geçiyoruz. Başka yandan müracaatımız kabul edilmezse de çıkar aslanlar üzere oynarız. Hiç sorun değil. Emin olun ki kızmayız, kin gütmeyiz. Yarın benzeri bir durum geliştiğinde, Türk futbolunun Galatasaray’ın iradesine gereksinimi olduğunda hiçbir şey olmamış üzere; ülkemizin, Türk sporunun, ebedi dostlarımızın yanında saf tutarız. Rakiplerimiz Avrupa’da muvaffakiyetler kazandığında heyecanlarını, memnunluklarını paylaşırız. Ülkemize yaşattıklarıyla gurur duyarız. Bu kurucularımızdan bize miras kalmış bugüne kadar bu bayrağı gururla taşımış efsane liderlerimizin bizlere öğrettiği Galatasaray kıymetlerinin bir gereğidir. 117 yıldır Galatasaray’ı var eden de bu kıymetlerdir. Biz kimseden torpil istemiyoruz. Bizi biraz kayırın da demiyoruz, gölge etmesinler kâfi diyoruz. Geldiğimiz noktada oynanabilmesi halinde ezeli rakibimizi pazartesi günü saat 20.00’de Ali Sami Yen’de Nef Stadyumu’nda aslanlar üzere bekliyoruz.”
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.