enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Sha’Carri Richardson’un cezası belirli oldu!

Koronavirüs pandemisi sebebiyle bu yaza ertelenen ve 23 Temmuz – 9 Ağustos 2021 tarihleri ortasında Japonya’nın başşehri Tokyo’da …

Sha’Carri Richardson’un cezası belirli oldu!
11.07.2021 00:17
0
A+
A-

Koronavirüs pandemisi sebebiyle bu yaza ertelenen ve 23 Temmuz – 9 Ağustos 2021 tarihleri ortasında Japonya’nın başşehri Tokyo’da gerçekleştirilecek olan 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde ABD atletizm ekibinde zelzele yaşanıyor.

Hürriyet’in haberine nazaran Reuters’a konuşan ismi açıklanmayan yetkili bir kaynak, Amerikalı rekortmen sprinter Sha’Carri Richardson’un uyuşturucu testinden geçemediğini ve kanında yasaklı unsura rastlandığını öne sürülmüştü. Yıldız sportmen, kendisine verilen 30 günlük cezayı kabul etti.

OLİMPİYATLARDA 100 METREYİ KOŞAMAYACAK

Hızı sebebiyle efsane atlet Flo-Jo’ya benzetilen ve ‘yeni Flo-Jo’ benzetmesi yapılan 21 yaşındaki atlet, esrar kullandığının tespit edilmesinin akabinde 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndan men edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı.

Amerika’nın 100 metre seçmelerinde 1. olan Sha’Carri Richardson’a uyuşturucu testi müspet çıktığı için 1 ay men cezası verildi. Olimpiyat takvimine nazaran Tokyo’daki 100 metre yarışında yarışamayacak olan Richardson, bayrak yarışında uğraş edebilir.

“ACIMI SAKLAMAYA ÇALIŞIYORDUM”

Tezlerin akabinde Twitter’den ‘İnsanım’ formunda bir ileti paylaşan Richardson, 30 günlük cezasını kabul ettikten sonra yaptığı açıklamada; “Karışık hislerim tarafından tetiklendim, incinmiş hislerim beni kör etti. Kendimi saklayamayacağımı biliyorum ve bu yüzden bir formda acımı saklamaya çalışıyordum” tabirlerini kullandı.

BİYOLOJİK ANNESİNİ YENİ KAYBETTİ

Geçtiğimiz ay biyolojik annesini kaybeden Sha’Carri Richardson’un duygusal bir devirden geçiyordu.

Sha’Carri Richardson, Olimpiyat vizesi aldığı yarışın akabinde yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta biyolojik annem hayatını kaybetti. Beni dünyaya getirdiği için ona minnettarım. Ona sonsuz hürmetim var ve kendisini çok seviyorum. Onun da beni çok sevdiğini biliyorum. Lakin buna karşın bugün piste çıktım. Hala hayallerimin peşinde konuşuyorum. Ailemi gururlandıracak muvaffakiyetler elde etmek için çalışıyorum. Lakin gerçek şu ki, nasıl bir devirden geçtiğim hakkında kimsenin fikri yok. Hayatta herkesin uğraştığı zorluklar vardır, bunu anlıyorum. Fakat beni pistte koşarken gördüğünüzde bilin ki ‘poker face’ olmuşumdur. Ailem olmadan ben bir hiç olurdum. Her şey için onlara minnettarım. Şayet onlar olmasa Sha’carri Richardson diye biri olmazdı. Bu yüzden ailem benim her şeyim. Ölene kadar da o denli kalacaklar…” demişti.

ESRAR KULLANMANIN CEZASI İKİYE AYRILIYOR

Dünya Anti Doping Ajansı, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren esrarı ‘kötüye kullanım maddesi’ olarak sınıflandırılıyor. Yönetmelik gereği, esrar kullandığı tespit edilen ve doğrulan atlet, sportif faaliyetlerden 4 yıla kadar men cezası alabilir.

Esrar kullandığı tespit edilen ve doğrulanan lakin kullandığı hususun performansına olumlu tesiri olmadığını ispat edebilen atletin cezası 3 aya kadar indirilebilir.

HAYALİ OLİMPİYATLARA KATILMAKTI

Sha’Carri Richardson daha evvel verdiği bir röportajda, “Kim ne derse desin ben bir olimpiyat atletiyim. Çocukluk hayalimdi bu. Piste çıkan her atletin hayalidir olimpiyatlar…” demişti.

100 METREYİ 10.68 SANİYEDE KOŞTU

Sha’Carri Richardson, geçtiğimiz Oregon’da 100 metreyi 10.64 saniyede koşmuş lakin suratını arttıran arka rüzgar sebebiyle bu derecesi geçersiz sayılmıştı. Bir sonraki etapta karşıt rüzgarla 100 metreyi 10.86 saniyede koşan Sha’Carri Richardson, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılma hakkı elde etmişti.

DİSKALİFİYE EDİLİRSE YERİNE KİM GEÇECEK?

Sha’Carri Richardson ceza alması ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılamaması durumunda yerine Jenna Prandini’nin ulusal ekibe dahil edilmesi bekleniyor. Jenna Prandini, Sha’Carri Richardson’ın kazandığı 100 metre yarışını dördüncü olarak tamamlamıştı.

SON 10 YILIN EN SÜRATLİSİ

10 Nisan 2021 tarihinde 100 metreyi 10.72 saniyede koşan Sha’Carri Richardson, Amerikalı bayan atletler ortasında son 10 yılda yapılmış en güzel derecenin sahibi. ABD’nin en süratli etkin sportmeni unvanını elinde bulunduran Sha’Carri Richardson, birebir vakitte tüm vakitlerin en süratli 6., ABD’nin ise en süratli 4. bayan atleti pozisyonunda.

BENZETİLDİĞİ FLO-JO KİM?

Florence ‘Flo-Jo’ Griffith Joiner, 1988 Seul Olimpiyatları’nda 100 metre, 200 metre ve bayrak yarışlarında altın madalya kazandıktan sonra atletizm dünyasının yeni yıldızı olmuştu. Eylül 1998’de uykusunda epileptik nöbet geçirdikten sonra 38 yaşında hayatını kaybeden Flo-Jo, 1998 yarışları öncesinde formundaki süratli güzelleşme nedeniyle performans arttırıcı ilaç kullanmakla suçlanmıştı. Lakin yarışırken yapılan tüm uyuşturucu testlerinden geçmişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.